Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Obrazek

Všechny mé písničky najdeš zde: http://soundcloud.com/juta

 

 

JÁ, PRODUCENT

Někdy okolo svého patnáctého roku jsem chtěl i já sám dát světu něco, co by tu po mé smrti zůstalo. Jako DJ Juta jsem začal mixovat již vytvořené písničky, nebo vkládat hlášky z filmů do nějaké písničky, takže z toho vznikaly neposlouchatelné patoky. Vody tvoření hudby jsem poté na pár let opustil. Před třemi lety jsem se k tomu záhadou vrátil. Pomocí programu FL Studio jsem začal tvořit další neposlouchané písničky, tentokrát už čistě z mé dílny. Bohužel nejsem ten typ člověka, který vysedává několik dnů či týdnů u jednoho produktu, aby byl dokonalý. Vždy se snažím udělat song co nejrychleji (v poslední době si už dávám více záležet) a s pomocí mých NEzkušeností je písnička sice vytvořena, ale nikterak nevyniká. V mixování doteď nejsem zběhlý, nevím jak vytvořit dokonalý sound, aby to znělo jak od profíka, takže sice tvořím, ale dělám si je spíše pro vlastní poslech. Snad si časem najdu čas na zkouknutí pár tutoriálů a vylepším se. V poslední době tvořím takový svůj specifický žánr, který nazývám JULAX (sloučenina slov Juta a Relax). Mělo by jít o uklidňující písničky, nevím jestli tomu je doopravdy tak. :D Kdyby i přesto někdo z vás chtěl něco slyšet, tak zde nechám odkaz, kde si můžete něco poslechnout, stáhnout, okomentovat atd.:

http://soundcloud.com/juta

 

JAK JSEM SE DOSTAL K TOMU, CO POSLOUCHÁM DODNES...

Každý z nás miluje hudbu, každému se ale nelíbí stejný hudební žánr. Než jsem objevil vůni internetu, musel jsem poslouchat jedině tak rock nebo pop, který hrál v rádiu. Později jsem začal narážet na písničky, které tak obvyklé nebyly. Asi rok jsem se plácal v "danceovém" žánru (Global DJs, Benny Benassi) a myslel jsem si, že už nic lepšího nepřijde.

V roce 2007 přišel nečekaný obrat, kdy ke mně domů konečně dobelhal internet. Začaly vylejzat na povrch první songy, které se od ostatních odlišovaly. Byly to písničky Armin van Buuren - Rush Hour a Ferry Corsten - Beautiful. Zapátral jsem a nakonec jsem zjistil, že se jedná o tzv "Trance" žánr a od té doby mě tento hudební žánr doprovází až dodnes. Sice předtím v tomto žánru jsem slyšel několik písniček jako Adagio for Strings od Tiësta nebo For an Angels od Paul van Dyka, ale v té době jsem o žánrech ještě nepřemýšlel.

Jako naprostý nováček v novém světě jsem začal obdivovat největší hvězdy tohoto žánru. Armina, Tiësta, Ferryho, Above and Beyond nebo třeba Paula. Později jsem se dostával hlouběji a můj žebříček nejoblíbenějších producentů se rychle změnil. Naprostou senzací se pro mě stal Leon Bolier. V té době jsem ještě poslouchal Dance rádio, kde jsem uslyšel jeho "Summernight Confessions". Bylo to první setkání s tímto producentem. Poté když jsem slyšel další písničku Poseidon, tak jsem si ho naprosto zamiloval a doteď je můj nejoblíbenější producent.

Roky ubíhaly a každý rok se objevoval nějaký nový talent. Vše šlo tak hladce, až někdy do roku 2011, kdy se začalo něco kazit. Začalo to anketou DJ Top Mag, kde jsou každý rok vyhlašovány výsledky o nejlepšího DJe roku. Facebook ovlivnil tuto anketu tím, že se mohlo hlasovat pouze prostřednictvím zmíněného facebooku. Samozřejmě že tranceová základna fanoušků není přiliš velká, takže bylo nemilé překvapení, když po vyhlášení výsledků spadli tranceový djs dolů v žebříčku a místo nich přišli "houseoví djs", kteří mají mnohonásobně více fanoušků, především na facebooku, které "ulehčilo" hlasování. :-( Armin poprvé za čtyři roky spadl z trůnu a místo toho ho nahradil nenáviděný Guetta. Možná ještě někde na youtubu je video, jak Guettu při vyhlášení výsledků diváci vypískali. Tohle odstartovalo malinký úpadek tranceu.

Producenti, aby vydělávali svým "otrokářům", museli pozměnit malinko svoji hudbu, aby oslovila větší počet lidí. Začali míchat do čistého zvuku prvky z houseu, díky čemuž vznikl lajcky řečeno "Trouse" (míchanina trance a house žánru). V tomto roce začalo vznikat mnoho skladeb, které pro mé ušiska nebyly to pravé a mrzelo mě, když můj oblíbenej producent něco takového stvořil, bohužel se to týkalo i Leona.

V roce 2012 byla situace ještě horší, trouse byl už téměř v každé písničce, takže co jsem poslouchal, tak jsem téměř okamžitě vyhodil a jen velmi málo kousků jsem si nechal v oblíbených. Naštěstí produnceti nezapomínají a stále tvoří starý dobrý trance, nebo se ho alespoň snaží tvořit. I tento rok bylo vytvořeno několik luxusních věcí, takže snad trance tuto houseovou okupaci přežije a bude i nadále tvořen.

Krom tohoto žánru si například rád poslechnu filmovou hudbu, především Dannyho Elfmana ;-)

 

TRANCEOVÉ AKCIČKY

Měl jsme možnost zúčastnit se dvou českých akcí zvané Trancemission v roce 2008 a 2009, které se konaly v O2 Aréně v Praze, díky kterým jsem měl možnost vidět spoustu nejznámnějších tranceových producentů současnosti jako:

Michal Poliak, Giuseppe Ottaviani (2x), Ferry Corsten, Markus Schulz (2x), Rank 1, Aly and Fila, DJ San, Gareth Emery, Menno de Jong, Sander van Doorn, Vision Impossible.

 

MOJI TOPKAŘI HUDEBNÍ SCÉNY

Jak jsem již psal výše, tak můj žebříček oblíbených producentů (djů) se občas mění. Dříve jsem měl jen tzv. TOP 5, letos jsem už musel navýšit počet na TOP 10. Hodně dlouhou dobu jsem svoji pětku neměnil. Letos jsem to trochu proházel, protože někteří oblíbenci již moc písniček v poslední době nevytvořili, takže malinko spadli. To neznamená, že bych měl oblíbených jen 10 djů. Samozřejmě se najde spousta dalších, jsou to vlastně skoro všichni, kteří se u mě zapsali svýma výtvorama :-)

Nevím, jestli toto pořadí je přesné, mám v oblibě všechny, takže je vždy těžké je nějakým způsobem zařadit za sebe.

 

Desítka mých oblíbených producentů k roku 2012:

1. Leon Bolier - i když letos měl převážnou část songů typu "trouse", tak přesto se daly poslouchat a v oblibě je mám, i když si je přehrávám o něco míň. Potěšil fakt, že Leon oživil projekt Surpresa, kde vytvořil horkého kandidáta na top desítku za rok 2012, vyzdvihují ho především předešlé roky, kde tvořil "co song, to megahit"... neuvěřitelnej producent, pro mě stále nepřekonatelný. (zajimavost: jeho songy jsou ihned rozpoznatelné během pár sekund)

2. Eco - vždy se v mém žebříčku umisťoval na čtvrtém nebo pátém místě, letos se konečně dostal výš a to jen jeho zásluhou, jako jeden z mála tvoří stále skvělý trance a tvoří jej bezvadně. První co jsem od něj slyšel byl American Blues a ten u mě stále zůstává jako číslo jedna. (zajimavost: Eco byl mým objevem roku, roku 2009)

3. Arnej - specifický mužíček, který si tvoří svoje a stále mu to šlape. Co vytvoří jde okamžitě do mých oblíbených, takže vždy vyčkávám, až něco nového vypustí.

4. Marcus Schossow - Marcus se držel stále na druhém místě, letos toho ale moc nevytvořil, což je velká škoda. Sice má svůj repertoár rozdělený na tranceovou hudbu a houseovou, ale jeho songy jsou vždy melodické, až to práská dveřma, takže byť to není čistý trance, je to i tak pecka.

5. Orjan Nilsen - Orjan byl často přehlížen z mé strany, sice jsem ho měl také v oblibě, ale nikdy jsem ho nezahrnoval do topky. Svým hitem co hitem mě nakonec dokázal přesvědčit, že do top pětky patří.

6. Alexander Popov - překvapení roku 2012! Tento borec dokázal během jednoho roku zválcovat mé bubínky do krve. Co song, to neskutečnej masakr. Sound co používá naprosto miluju, takže mu fandím, snad v příštím roce bude stejně tak dobrý, jako letos.

7. Bart Claessen - jeden z dua Super8 & Tab mě přitáhl lanem v minulém roce a už nepustil díky svým několikanásobným zásahem do černého.

8. Menno de Jong - v počátcích objevení tranceu jsem uslyšel pár jeho songů a okamžitě se katapultoval na druhé místo v mém žebříčku. To byl šok jako s Leonem, miloval jsem ho. Bohužel poslední dobou tvoří strašně málo songů a to je škoda. Vážím si toho, že jsem měl tu možnost ho vidět naživo v O2 Aréně, když vylezl na pult a předvedl se ve své celé kráse a ukázal, že si nás všech co tam byli váží.

9. Mike Foyle - stejně jako Bart zazářil loni i on songem Rascal. Vždy mě nějaký producent dokáže zlomit specifickým soundem a Mike to dokázal. Doufám, že bude tvořit dál to co mé uši chtějí slyšet.

10. Sander van Doorn - asi nejslavnější z mé desítky dokázal za svoji kariéru neuvěřitelné kousky, z minulého roku se dokonce jeden dostal do Top 3. Také jsem ho viděl na Transmission, kde zahrál snad nejlepší set ze všech díky známým a skvělým songům. Byl poslední, takže v pět hodin ráno jsem byl už hodně unavený, ale i tak to byl obrovský zážitek.

 

STATISTIKA VĚDA JE...

Nedávno jsem se zaregistroval na Last.fm, kde si můžu zaznamenávat, kteří producenti a které písničky hrají v mém přehrávači nejčastěji. Statistiky jsou moje, tak tam jsem nyní pečený vařený :D

Moji nejhranější producenti, v databázi nejsou všichni a rozhodně ten čas neodpovídá celkovému (mám to krátce):

http://media.normalisr.com/media/charts_new/Jutacz.jpg?rid=0.669931560409

 

BEST OF 2012, aneb deset nejlepších songů za celý rok

Každý rok si sestavuju svých 100 nejlepších písniček za uplynulý rok, ani rok 2012 není vyjímkou. Jako každý rok je to dřina seřadit písničky do kategorií tak, jak jsem si je oblíbil. Nejdříve z pár stovek sestavím TOP 100, pak vybírám TOP 50, TOP 30, TOP 20, TOP 15, TOP 10, TOP 7, TOP 5, až nakonec dospěji ke třem nejlepším songům za celý rok - TOP 3. Mnohdy je opravdu velmi těžké si vybrat mezi dvěma, kterého pustit dál, a který už dál "nepostoupí" :-)

(zde mám bohužel podrobně rozebraný pouze rok 2009, ale každý rok si TOP 100ku ukládám na DVD, takže vím co jsem měl kdy rád)

 

ROK 2013

 

Desítka mých oblíbených producentů za rok 2013:

Tento rok došlo k několika změnám v mém top žebříčku mých oblíbených producentů hudby. Začal jsem mimo žánru trance poslouchat ve větší míře i tzv. Pogomix a s tím souvisí i to, že se v mé topce objevil i hlavní představitel tohoto směru.

 

1. Eco - po dlouhé době se stala změna na prvním místě v mém žebříčku a jsem rád, že toto místo obsadil právě Eco, protože se stále drží toho svého a nemění svůj styl a to se mi na něm nejvíc líbí. Na první místo ho také posunul fakt, že v roce 2013 se jeho 2 písničky umístily v TOP 3.

2. Pogo - nováček v mé topce producentů, i když tu měl být už dávno. Pamatuji se, jak jsem poslouchal jeho prvotiny někdy v roce 2010, kdy jsem si přestavoval svůj pokoj a já měl dočasné útočiště v tzv. Baráčku na naší zahradě a jeho písničky mi zkracovaly dlouhé chvíle při burácející bouřce.

3. Arnej - borec, který i v roce 2013 dokázal vytvořit několik skvělých hitů, i když letos se jeho nejlepší práce umístila na pomyslném 11. místě v mé TOP 100. :-)

4. Leon Bolier - můj nejoblíbenější producent od roku 2007 až do roku 2012, ale v roce 2013 nastal v jeho tvorbě neskutečný propad. Vytvořil velmi málo songů a jen dva se daly jakžtakž poslouchat a také to nebylo nic extra a ostatní byly totální sračky s prominutím... Měl jsem ho tak rád a zklamal mě tím, že přestal dělat klasický trance, měl jedinečný styl, který byl mému srdci nejblíž. Bohužel se nyní vymlouvá, že se na to nedalo tancovat na akcích, já si myslím, že to co dělá nyní dělá už pouze pro peníze a nedělá to srdcem jako dřív...

5. Alexander Popov - letos vytvořil své debutové album, na kterém se našlo pár hezkých písniček a stále se drží svého stylu.

6. Orjan Nilsen - nové album sice není jeho nejlepší, ale i tam se mu vynořilo několik dobrých songů, i když trouse je v některých hodně znát.

7. Marcus Schossow - letos nepředvedl nic moc, ale zatím se drží v desítce díky svým začátkům.

8. Seveo - No, tak Seveo dokazuje, že umí dělat velmi zajimavé písničky, jedna se dostala i do TOP 10 za rok 2013, má zajimavý styl a jsem zvědav, jak bude tvořit dál.

9. Ashley Chirnside -  druhý Pogo, který má pár dobrých písniček, ale měl by se zaměřit víc na melodičnost svých skladeb, některé písničky se mu prostě moc nepovedly, chce jich mít asi co nejvíc a to dělá na úkor kvality. Je mladý, takže má ještě hodně času na zlepšení.

10. Menno de Jong - Menna si nechávám v top desítce asi jen z nostalgie a asi díky tomu, že tvoří old trance, který na dnešní dobu sice není tak zvučný, ale lepší než kdyby se připojil ke stádu.

 

 

Top 10 songů roku 2013:

Eco and Carly Burns - Hurt (Extended vocal mix)

Eco - Alonism (Original Mix)

Armin van Buuren vs Arty - Nehalennia (Original Mix)

Velvetine - The Great Divide (Original Mix)

Seveo - Desolve

Pogo - Living Island (H.R. Pufnstuf Remix)

A.R.D.I. - Hopeful (LTN Remix)

Aiera - Dunes (Pizz@dox Remix)

Ashley Chirnside - In My Memory (Home Alone Remix)

Ashley Chirnside - I Love You (Mishka remix)

 

Nejposlouchanější písničky za rok 2013:

1. Eco - Alonism (53x)

2. Eco - Hurt (Extended Vocal mix) feat. Carly Burns (53x)

3. DJ Juta - Sanctuary (49x)

4. Ashley Chirnside - In My Memory (Home Alone remix) (46x)

5. Arnej - Find Your Way (41x)

6. Ashley Chirnside - Mr Wonka (Willy Wonka remix) (40x)

7. Armin van Buuren vs Arty - Nehalennia (Original mix) (38x)

8. Pogo - Mary´s Magic (37x)

9. Ashley Chirnside - I Love You (Mishka remix) (37x)

10. Pogo - Alice (36x)

 

 

Tady je ukázka těch songů, kterých si nejvíc cením:

Juta - Sanctuary

https://soundcloud.com/juta/juta-sanctuary

 

Juta - Unexplored

https://soundcloud.com/juta/juta-unexplored-2

 

MiraS & Juta - Dense

http://soundcloud.com/juta/miras-juta-dense-original-mix

 

Juta - Fiji

http://soundcloud.com/juta/juta-fiji-original-mix-new

 

Juta - Co je ty píčo

http://soundcloud.com/juta/juta-co-je-ty-p-o-original

 

Juta - Spring beauty

https://soundcloud.com/juta/spring-beauty

 

Juta - Mystery

http://soundcloud.com/juta/juta-mystery-original-mix-1

 

 

Hodně jsem spolupracoval s deejays, kteří si říkají DJ MiraS a Kujar3, také zde budete mít možnost poslechnout si jejich tvorbu

 

DJ MiraS - Transmission (Original mix)

http://soundcloud.com/juta/dj-miras-transmission-original-mix

 

Juta - Amazing (Kujar3 trance remix)

http://soundcloud.com/kujar3/dj-juta-amazing-kujar3-trance-remix

 

 

 Někteří moji nejoblíbenější DJové 

csfd-leon-bolier.png

csfd-marcus-schossow.png

csfd-eco.png

csfd-arnej.png

csfd-sander-van-doorn.png